Georgia Power Poll: Feb. 4, 2018

Power Poll

Here we are - the post-season is here. With the regular season behind us, we update the Power Poll for the last time until after the season comes to a close. 

1. MCEACHERN (22-2)
Notable Wins: Wheeler 71-59, Christ School (NC) 83-72, Holy Spirit, Duluth 82-66, Ranney (NJ) 77-57, Hudson Catholic (NJ) 83-81, Simeon (IL) 56-54, Westside 65-52, Miami Christian (FL) 53-49, Kennesaw Mountain 77-40/94-57, Trotwood (OH) 87-77, Pickerington Central (OH) 76-52, North Cobb 76-38
Notable Losses: University (FL) 63-71, DeMatha (MD) 63-73
Region 3-AAAAAAA
Last Rank: 1

2. UPSON LEE (24-0)
Notable Wins: Mary Persons 76-46/89-58, West Laurens 66-37, Cobin (KY) 73-71, Millbrook (NC) 66-62, St. Francis 80-65, Huffman (AL) 72-63, Warner Robins 84-73, Perry 78-42/92-53
Notable Losses: None
Region 2-AAAA
Last Rank: 2

3. NORCROSS (22-3)
Notable Wins: Miller Grove 87-61, Gainesville 74-62, Wesleyan Christian (NC) 71-65, Berkmar 59-52 OT/69-51, Meadowcreek 65-52/64-63, Holy Spirit Prep 75-65, Madison Memorial (WI) 48-33, Southside (SC) 63-54, Gaston Day (NC) 87-80, Riverdale Baptist (MD) 78-66, Mount Vernon Presbyterian 75-49
Notable Losses: Mountain Brook (AL) 62-74, Lakeside Dekalb 55-56, Christ School (NC) 63-67
Region 7-AAAAAAA
Last Rank: 3

4. PEBBLEBROOK (22-2)
Notable Wins: Meadowcreek 57-52, Grayson 71-52, Jonesboro 67-60, South Cobb 69-63, Wheeler 71-68/75-64, Blanche Ely (FL) 76-73, Campbell 83-81 OT/87-81, Edgewater (FL) 63-60, Lakewood Ranch (FL) 74-59, South Cobb 80-74, Westlake 69-59/87-66, Berkmar 76-73
Notable Losses: Charlotte Christian (NC) 65-68, Newton 78-87
Region 2-AAAAAAA
Last Rank: 4

5. NEWTON (22-3)
Notable Wins: Heritage 97-84, Columbia 94-64, Pebblebrook 87-78, Rockdale County 73-52/86-58, Tift County 67-45, Dorman (SC) 75-65, Shiloh 66-62/68-48, Westside Macon 86-79, Warner Robins 80-65, Morgan County 65-61, Grayson 71-69
Notable Losses: Grayson 73-74, Mountain View 65-66 OT, Trinity (KY) 65-70
Region 8-AAAAAAA
Last Rank: 5 

6. MORGAN COUNTY (24-1)
Notable Wins: Therrell 84-78, Dacula 67-65 OT, Buford 57-54, Westlake 67-61, Cedar Shoals 75-59, Maclay (FL) 65-56, Morrow 76-60, Monroe Area 68-47/51-45, Meadowcreek 50-44 OT, Hart County 62-53/56-38
Notable Losses: Newton 61-65
Region 8-AAA
Last Rank: 6

7. ST. PIUS X (22-3)
Notable Wins: Langston Hughes 67-58, Greenforest 73-52, Carrollton 74-54, Pace Academy 57-49, Mt. Bethel Christian 71-70, Christian Brothers (TN) 53-50, Stephens County 79-65/71-58, Bishop Verot (FL) 86-31, Charlotte Christian (NC) 52-51, Canisius (NY) 58-38, Jefferson 73-49/86-55, Oconee County 69-46
Notable Losses: Lausanne Collegiate (TN) 60-66, Eagle's Landing 51-57, Pinson Valley (AL) 65-68
Region 8-AAAA
Last Rank: 7

8. BUFORD (21-4)
Notable Wins: Cedar Shoals 65-28/81-65, Flowery Branch 79-70/60-46, Winter Haven (FL) 83-64, Gainesville (FL) 73-72, Lakewood Ranch (FL) 77-64, Vanguard (FL) 75-54, Loganville 80-51/86-46, United Faith (NC) 69-67, Clarke Central 81-73
Notable Losses: Morgan County 54-57, Wheeler 65-78, Cedar Shoals 64-65, Gainesville 81-83
Region 8-AAAAA
Last Rank: 8

9. WARNER ROBINS (21-3)
Notable Wins: Grayson 67-64, Westside Macon 89-63/86-62, Cedar Grove 60-59, Aquinas 70-62
Notable Losses: Upson Lee 73-84, Gainesville 81-94, Newton 65-80
Region 1-AAAAA
Last Rank: 9

10. GRAYSON (18-5)
Notable Wins: Woodland 74-51, Greenforest 101-59, Dutchtown 66-45, Newton 74-73, Archer 68-49, Gainesville 65-63 OT, Sacred Heart (AL) 60-46, Miller Grove 68-48, Rockdale County 80-40/60-53, Langston Hughes 65-64
Notable Losses: Warner Robins 64-67, Pebblebrook 52-71, Shiloh 58-62/53-54, Newton 69-71
Region 8-AAAAAAA
Last Rank: 10

11. GAINESVILLE (18-6)
Notable Wins: Cordova (TN) 66-57, Ridgeway (TN) 61-50, Cedar Shoals 81-67, Flowery Branch 81-44, Warner Robins 94-81, Dacula 96-74/89-55, Buford 83-81, Lanier 74-43
Notable Losses: Norcross 62-74, Wesleyan Christian (NC) 68-75, Meadowcreek 61-62, Duluth 43-61, Grayson 63-65 OT, Choctawhatchee (FL) 63-74
Region 8-AAAAAA
Last Rank: 11

12. MEADOWCREEK (20-5)
Notable Wins: Mountain View 50-38, Tift County 70-46, Rockdale County 57-13, Trinity Christian (NC) 78-43, Gainesville 62-61, Berkmar 45-44, Sandy Creek 59-51, Blanche Ely (FL) 49-45, Jonesboro 64-57, Wheeler 59-47, Berkmar 43-35
Notable Losses: Pebblebrook 52-57, Norcross 52-65/63-64, Paul VI (VA) 51-58 OT, Morgan County 44-50 OT
Region 2-AAAAAAA
Last Rank: 12

13. GLENN HILLS (23-1)
Notable Wins: Greenbrier 64-57, Laney 62-61/51-46, Jefferson County 72-46/75-67, Glynn Academy 75-41
Notable Losses: Laney 49-59
Region 4-AA
Last Rank: 13

14. PEACHTREE RIDGE (21-4)
Notable Wins: Cambridge 78-43, Greater Atlanta Christian 68-61, Collins Hill 75-64/54-49, North Atlanta 47-45, Northwood Temple (NC) 65-58, Dorman (SC) 62-54, Milton 84-60, Duluth 60-57
Notable Losses: Etowah 46-49, Trinity (KY) 51-72, Duluth 51-59, Mountain View 48-56
Region 6-AAAAAAA
Last Rank: 14

15. LANGSTON HUGHES (20-5) 
Notable Wins: Shiloh 61-41, Holy Spirit Prep 63-58, John Marshall (VA) 54-51, Sacred Heart (AL) 94-73, Douglas County 78-67, Tri-Cities 69-58/78-70
Notable Losses: St. Pius X 58-67, Mountain Brook (AL) 45-59, Alexander 66-70, Grayson 64-65
Region 5-AAAAAA
Last Rank: 15

Editor-in-Chief

Upcoming Events

Dates
June 1 – 3, 2018
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 3rd-11th grades
Entry Cost
$300
Dates
June 1 – 3, 2018
Venue
Birmingham, Alabama
Who
Boys 3rd-11th grades
Entry Cost
$275
Dates
July 19 – 22, 2018
Venue
LakePoint Champions Center
Who
Boys 8th-11th grades
Entry Cost
$525