Georgia Cup I 2019 All-Tournament team: 17U, 16U, 15U

Our first Georgia Cup circuit stop of the season was jam-packed with talent. The competition was big-time. Here are our All-Tournament selections from Georgia Cup I. 

17 AND UNDER

Player Team
Calvin Miller Atlanta Select
Jack Kostel Atlanta Timberwolves
Nate Dunlop Atlanta Timberwolves
Griffin Neville Atlanta Timberwolves
Saadiq Stevens Ballin Blazers
Terrill Curb Ballin Blazers
Nason Simmons Cherokee Legacy
Titus Brown Georgia Flight
Camron CJ Carither Georgia Flight
Varun Danak Gwinnett Elite
Zachary Vickers HYPE 2020 AD
Ross Shepard Marietta Elite
Desmond Mcgill Metro Elite Basketball
Antwan Burnett Montgomery Fire
Shone Webb NE GA Warriors
Jayden Strauthers Powerhouse Elite
Khari Person Powerhouse Elite
Jakaruio Funchness SBC
Thomas Stocks South Elite
TJ Campbell Stamp Squad
Tyreek Perkins Stamp Squad
Craig Snowden Team Attack USA
Christian Fussell Team Forrest
Marcellus Lockett Team Forrest

16 AND UNDER

Player Team
Kiree Huie 2021 Premiere
Athan Hicks 5 Star Basketball
Kedarieon Rabb AOB Elite
Justin James Atlanta Aztecs
Garrett Sutherland Atlanta TapOut Black
Jusuan Holt Atlanta TapOut Black
Mason Barnes BCB Black
Marc Maughe BCB Black
Makai Vassell Flame 2021
LeKendric Lyles Flame 2021 Black
Josh Battle Flame 2021 Black
Dy Williams Georgia Stars Bravehearts
Tyree Curry Montgomery Fire
Brandon Glasco Montgomery Fire
Dezhion Carter Montgomery Fire
Eric Smarr Newnan Elite
Alfred Coaxum Pooler Elite
Eli Pitts SI Kings
Robert Reisman SI Kings
Kedar Bodie Sports Academy South
Jaylen Jackson Team Forrest
Trey Howze Team Forrest
Kalib Clinton Team S.M.A.S.H
Daniel Collis Wood Elite
Kaleb Clinton World Smash
Franklin Almonte XXI Premier

15 AND UNDER 

Player Team
Chance Thacker Atlanta AllStars
Jared Russo Atlanta AllStars
Kortney Foster Atlanta Panthers
Ahmed Soumahoro Atlanta Select Quiet Storm White
Justin Birch BCB
McRae Ball Bostic Next Level
Malachi Dooley Currahee Defenders
Ethan Berry D-Elite
Tyson Verrett D-Elite
Caleb Richardson Deep South Blue Devils
Jameel Rideout Double Trouble
Jaquez Thornton Double Trouble
Tre Phelps Double Trouble
Dominik Henderson Ga Go Hard
Cameron Ball Ga Go Hard
D. Williams Georgia Bravehearts
A. Smith Georgia Bravehearts
Demarcus Lacey Iron City Huskies
Jaylen Ward Iron City Huskies
Christopher Blount Iron City Huskies
Christopher Dillihay Montgomery Fire
Shawn Walker Promise Elite
Damoni Harrison Promise Elite
Gil Matondo Reach Higher Kings
Aaron Oh SBC
Jalen Forrest Team Forrest
Jalen Boston Team Forrest
Patrick Burke Tri-City Elite 2022
Editor-in-Chief

Upcoming Events

Dates
August 14 – 16, 2020
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 8th-11th grades
Entry Cost
$450
Dates
August 27 – October 1, 2020
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
6th-12th grades
Entry Cost
$550
Dates
September 5 – 7, 2020
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 7th-11th grades
Entry Cost
$695