Georgia Power Poll: Jan. 2, 2018

Power Poll

The holiday tournaments have been put in the attic for another year and several Georgia teams took care of business away and here in the state. Our Power Poll returns with some shake ups in the top 15 (regardless of classification). Here’s our first go at the Power Poll for 2018. 

1. MCEACHERN (11-1)
Notable Wins: Wheeler 71-59, Christ School (NC) 83-72, Holy Spirit, Duluth 82-66, Ranney (NJ) 77-57, Hudson Catholic (NJ) 83-81, Simeon (IL) 56-54, Westside 65-52, Miami Christian (FL) 53-49
Notable Losses: University (FL) 63-71
Region 3-AAAAAAA
On tap: Thurs., Jan. 11 at Kennesaw Mountain
Last Rank: 1

2. UPSON LEE (16-0)
Notable Wins: Mary Persons 76-46, West Laurens 66-37, Cobin (KY) 73-71, Millbrook (NC) 66-62, St. Francis 80-65, Huffman (AL) 72-63, Warner Robins 84-73
Notable Losses: None
Region 2-AAAA
On tap: Tues., Jan. 9 Spalding; Fri., Jan. 12 Howard
Last Rank: 4

3. NORCROSS (12-2)
Notable Wins: Miller Grove 87-61, Gainesville 74-62, Wesleyan Christian (NC) 71-65, Berkmar 59-52 OT, Meadowcreek 65-52, Holy Spirit Prep 75-65, Madison Memorial (WI) 48-33, Southside (SC) 63-54, Gaston Day (NC) 87-80
Notable Losses: Mountain Brook (AL) 62-74, Lakeside Dekalb 55-56
Region 7-AAAAAAA
On tap: Weds., Jan. 3 at Brookwood, Fri., Jan. 5 at Parkview
Last Rank: 6

4. MORGAN COUNTY (12-0)
Notable Wins: Therrell 84-78, Dacula 67-65 OT, Buford 57-54, Westlake 67-61, Cedar Shoals 75-59, Maclay (FL) 65-56, Morrow 76-60
Notable Losses: None
Region 8-AAA
On tap: Tues., Jan. 2 Franklin Co.; Fri., Jan. 5 at Hart County, Sat., Jan. 6 Heritage
Last Rank: 2

5. WARNER ROBINS (10-1)
Notable Wins: Grayson 67-64, Westside Macon 89-63/86-62, Cedar Grove 60-59, Aquinas 70-62
Notable Losses: Upson Lee 73-84
Region 1-AAAAA
On tap: Tues., Jan. 2 vs. Gainesville, Fri.; Jan. 5 at Harris County; Sat., Jan. 6 at Northside
Last Rank: 3

6. PEBBLEBROOK (9-2)
Notable Wins: Meadowcreek 57-52, Grayson 71-52, Jonesboro 67-60, South Cobb 69-63, Wheeler 71-68, Blanche Ely (FL) 76-73, Campbell 83-81 OT
Notable Losses: Charlotte Christian (NC) 65-68, Newton 78-87
Region 2-AAAAAAA
On tap: Weds., Jan. 3 Newnan, Fri., Jan. 5 Edgewater (FL), Sat., Jan. 6 Lakewood Ranch (FL)
Last Rank: NR

7. BUFORD (10-2)
Notable Wins: Discovery 65-50, Cedar Shoals 65-28, Flowery Branch 79-70, Winter Haven (FL) 83-64, Gainesville (FL) 73-72, Lakewood Ranch (FL) 77-64, Vanguard (FL) 75-54
Notable Losses: Morgan County 54-57, Wheeler 65-78
Region 8-AAAAA
On tap: Weds., Jan. 3 Clarke Central; Fri., Jan. 5 at Walnut Grove Last Rank: 12

8. GRAYSON (10-2)
Notable Wins: Woodland 74-51, Greenforest 101-59, Dutchtown 66-45, Newton 74-73, Archer 68-49, Gainesville 65-63 OT, Discovery 66-62, Sacred Heart (AL) 60-46, Miller Grove 68-48
Notable Losses: Warner Robins 64-67, Pebblebrook 52-71
Region 8-AAAAAAA
On tap: Fri., Jan. 5 Shiloh; Sat., Jan. 6 Stephenson
Last Rank: 5

9. ST. PIUS X (11-2)
Notable Wins: Langston Hughes 67-58, Greenforest 73-52, Carrollton 74-54, Pace Academy 57-49, Mt. Bethel Christian 71-70, Christian Brothers (TN) 53-50, Stephens County 79-65, Bishop Verot (FL) 86-31, Charlotte Christian (NC) 52-51, Canisius (NY) 58-38
Notable Losses: Lausanne Collegiate (TN) 60-66, Eagle's Landing 51-57
Region 8-AAAA
On tap: Fri., Jan. 5 Madison County
Last Rank: 8 

10. NEWTON (10-3)
Notable Wins: Heritage 97-84, Columbia 94-64, Pebblebrook 87-78, South Gwinnett 86-64, Tift County 67-45, Dorman (SC) 75-65
Notable Losses: Grayson 73-74, Mountain View 65-66 OT, Trinity (KY) 65-70
Region 8-AAAAAAA
On tap: Fri., Jan. 5 at Rockdale County; Sat., Jan. 6 at Eastside
Last Rank: 7

11. LANGSTON HUGHES (11-3) 
Notable Wins: Shiloh 61-41, Holy Spirit Prep 63-58, John Marshall (VA) 54-51, Sacred Heart (AL) 94-73
Notable Losses: St. Pius X 58-67, Mountain Brook (AL) 45-59
Region 5-AAAAAA
On tap: Fri., Jan. 5 at Douglas County; Sat., Jan. 6 at New Manchester
Last Rank: 10

12. MEADOWCREEK (10-3)
Notable Wins: Mountain View 50-38, Tift County 70-46, Rockdale County 57-13, Trinity Christian (NC) 78-43, Gainesville 62-61, Berkmar 45-44, Sandy Creek 59-51, Blanche Ely (FL) 49-45, Jonesboro 64-57
Notable Losses: Pebblebrook 52-57, Norcross 52-65, Paul VI (VA) 51-58 OT
Region 2-AAAAAAA
On tap: Fri., Jan. 5 Central Gwinnett
Last Rank: 13

13. WHEELER (8-5)
Notable Wins: Mt. Bethel 75-57, Cedar Shoals 76-58, Buford 78-65, Campbell 73-64/77-63, Miami Christian (FL) 78-64, Pace Academy 62-56
Notable Losses: McEachern 59-71, Holy Spirit Prep 62-74/56-60, Pebblebrook 68-71, Oak Ridge (FL) 52-56
Region 2-AAAAAAA
On tap: Tues., Jan. 2 at Duluth, Thurs., Jan. 4 Westlake; Sat., Jan. 6 vs Webster Groves (MO)
Last Rank: 9

14. COLLINS HILL (14-1)
Notable Wins: Dawson County 83-76 3OT, Lakeside Evans 55-39, Mountain View 49-48, Duluth 54-50, Kings Mountain (NC) 58-45
Notable Losses: Peachtree Ridge 64-75
Region 6-AAAAAAA
On tap: Fri., Jan. 5 at Mill Creek
Last Rank: 15

15. MOUNTAIN VIEW (12-2)
Notable Wins: Archer 68-58, Berkmar 64-54, Mill Creek 51-42, Duluth 54-46, Discovery 46-45, Newton 66-65 OT, Choctawhatchee (FL) 73-59, Crestview (FL) 58-44, Rutherford (FL) 38-44
Notable Losses: Miller Grove 45-47, Collins Hill 48-49
Region 6-AAAAAAA
On tap: Sat., Jan. 6 at Clarke Central
Last Rank: 14

PREVIOUS POWER POLLSDec. 4 | Dec. 10 | Dec. 18

Editor-in-Chief

Upcoming Events

Dates
April 27 – 29, 2018
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 8th-11th grades
Entry Cost
$495
Dates
May 4 – 6, 2018
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 3rd-11th grades
Entry Cost
$275
Dates
May 11 – 13, 2018
Venue
Huntsville, Alabama
Who
Boys 3rd-11th grades
Entry Cost
$275